Кам’янисті гірки, рокарії та альпінарії

Ландшафтні рокарії – це композиції, в яких присутні елементи гірського пейзажу. У цю групу можна віднести такі типи кам’янистих садів: альпінарій, рокарій, кам’янисті гірки, водойма, водоспад, струмок і т.д. Основними рослинами в таких композиціях є низькорослі, або придатні до формування компактні листяні породи, хвойні рослини, які здатні створювати колір і форму впродовж всього року. Основну форму рокаріям надають грунтопокривні рослини, не менш важливим є використання цибулинних рослин, які подарують відмінний настрій навесні.
Альпійська гірка, або альпінарій. Це композиція з каменів і рослин, що імітує справжній гірський ландшафт. Для створення альпійської гірки використовуються переважно рослини і каміння, які можна зустріти в високогірній альпійській кліматичній зоні. Деколи використовуються не конкретно альпійські рослини, а схожі на них форми.
Розташування альпінарію вибирають з урахуванням загального планування саду. Якщо на ділянці є природні нерівності рельєфу: схил, невелика височина або насип – то це саме ті місця, де треба споруджувати альпійські гірки. Альпійська гірка виглядає більш привабливо, якщо вона плавно переходить у прилеглу до неї водойму або квітник. Така конструкція альпійської гірки – дуже хороший спосіб пов’язати її  в єдине ціле з іншими елементами саду. Штучно створені на гірках струмки – гармонійно вписуються в композицію. Для альпінарію дуже важливе місце розташування, він повинний бути обов’язково сонячним або частково перебувати в тіні. Повна тінь погубить рослини. У дикій природі гірські рослини завжди відкриті сонцю, вони дуже погано переносять нестачу світла.
Після світла найважливішим фактором при створенні альпійської гірки є дренаж. Справжні альпійські рослини звикли до кам’янистого грунту, який швидко осушується, тому будь-який надлишок вологи згубний для них.
Верхній шар грунту не повинен бути занадто родючий. В горах рослин звикли до досить убогого харчування, а надлишок поживних речовин буде сприяти сильному розростанню грунтопокривних рослин, що сильно позначиться на декоративності гірки. Цей фактор треба враховувати при догляді за альпінаріями. Поливати гірку краще від підніжжя до вершини, інакше не уникнути розмиву грунту.
Дуже важливий момент – правильна розстановка каміння на альпійській гірці. Якщо говорити про те, яке каміння взагалі краще підійде, то варто відзначити вапняк, туф і піщанник. Вони найбільш цікаві за фактурою, що зіграє на руку в декорі. Камені занурювати в грунт варто десь на третину. Великі камені кладуть в нижню частину гірки, а більш дрібні – у верхню. Основною помилкою є надмірна акуратність і симетричність при укладанні каменю.Цього не повинно бути, адже в природі повної симетрії та рівного рельєфу не буває. При посадці рослин в групи, намагайтеся змінювати форму і схему кожної групи, інакше вийде неприродно. Дуги, вигини, каскади, не варто обмежувати свою фантазію.
Не варто залишати занадто великий простір під рослини квітучі в один період: по закінченні цвітіння це буде занадто велике пляма на загальному фоні. Думайте про ефект безперервного цвітіння. У альпінарії можна використовувати однорічники, які здатні збагатити колірну палітру, але не варто захоплюватися,- після цвітіння вони залишать прогалини в композиції. При посадці враховують особливості росту кожної рослини і залишають місце, достатнє для його нормального розвитку.
Рокарій – від англ. Rock “скеля, гірська порода” – це елементи оформлення території.У рокаріїв так само, як і в альпінаріїв, композиційною основою є камінь. Зазвичай пристрій таких композицій включає різні форми рельєфу – підвищення, схил, впадина. Крім конструкційних особливостей і вибору рослин, зовнішній вигляд рокарія залежить від породи  каменю. В основному використовується бутовий камінь і плитняк.
Ландшафтні рокарії можна створити не тільки у вигляді кам’янистої гірки. Прекрасно виглядають мальовничо розкладені групи каменів, що межують з  ділянками з дрібною галькою або щебенем, квіткові стінки, складені методом сухої кладки, підняті ступінчасті клумби.
Рокарій на площині являє собою плоску клумбу. На ній височіють лише окремі великі каміння, і групи щодо високих рослин. Вид гірки виходить завдяки підбору рослин різної висоти, які компонуються між собою.
Рокарії-тераси – це елементи ландшафту, які влаштовуються на природних схилах. Можна виділити кілька характерних способів розташування каменів на гірках: терасами або сходинками, групами з кількох каменів, рівномірний розподіл, імітація того чи іншого типу гірського рельєфу.